Pages Menu
Menu
Rewaloryzacja polskiej kwatery w Rarańczy na Ukrainie zakończona

Rewaloryzacja polskiej kwatery w Rarańczy na Ukrainie zakończona

Mimo trwającej na Ukrainie wojny zakończono rewaloryzację polskiej kwatery w Rarańczy na Ukrainie.

Pod Rarańczą miały miejsce dwie bitwy II Brygady „Żelaznej” Legionów Polskich. Pierwsza z nich rozegrała się 17 czerwca 1915 roku, w czasie ofensywy rosyjskiej na Besarabię, gdy pułki legionowe osłaniały odwrót armii austriackiej. Dzięki męstwu dowódców – płk. Zielińskiego i ppłk. Januszajtisa polscy legioniści zdołali odeprzeć atak rosyjski.

Druga bitwa pod Rarańczą rozegrała się w nocy 14/15 lutego 1918 roku. Doszło do niej na wieść o zawarciu przez państwa centralne pokoju brzeskiego. Wówczas oficerowie i żołnierze II Brygady Legionów postanowili przedrzeć się z bronią w ręku do korpusu gen. Dowbor-Muśnickiego. Wywiązała się walka z Austriakami. Część brygady dostała się do austriackiej niewoli, reszta przedarła się pod wodzą gen. Józefa Hallera na Ukrainę.

Legionistów poległych w obu bitwach pochowano na cmentarzu w 4 zbiorowych mogiłach. Pogrzebano tu również legionistów poległych pod Rokitną, ich pogrzeb odbył się 15 czerwca 1915 roku.

W 1927 roku ciała poległych pod Rarańczą ekshumowano i pochowano na Cmentarzu Orląt we Lwowie. W 1932 roku Polacy z Bukowiny i Gdańska ustawili między byłymi mogiłami pomnik, który zachował się do czasów obecnych.  W 1934 roku z inicjatywy Domu Polskiego w Czerniowcach na grobach ostawiono 4 kamienne krzyże.

W latach 2022 – 2023 Fundacja MOSTY dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakończyła prace przy mogiłach zbiorowych. Odnowiono zarówno 4 kamienne krzyże jak i pomnik główny. Cały teren kwatery został zrewitalizowany.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 Fot. Fundacja MOSTY