Pages Menu
Menu
Nowe ławy kościelne dla parafii w Grzegorzewie na Litwie

Nowe ławy kościelne dla parafii w Grzegorzewie na Litwie

Fundacja MOSTY dzięki darowiźnie przekazanej przez Fundację ORLEN współfinansowała zakup ław kościelnych dla parafii pw. Ducha Świętego w Grzegorzewie na Litwie.

Wyprodukowane w Polsce (ze względu na korzystniejszą ofertę cenową w stosunku do wysokiej jakości) ławki z twardego litowego drewna dębowego, wykończone lakierami odpornymi na zarysowania i wgniecenia będą służyły parafii przez długie lata, umożliwiając wygodne zagłębienie się w modlitwie i skupienie na Słowie Bożym. Kształt i rozmiary zamówionych ławek kościelnych są dostosowane do wygody wiernych i kapłanów.

Dzięki dofinansowaniu na ten szczytny cel udało się dostarczyć do Grzegorzewa wytrzymałe ławki z oparciem bez klęcznika, z oparciem i z klęcznikiem oraz wygodne ławy przenośne ustawiane wzdłuż ścian bocznych. Z myślą o wyborze mebli praktycznych, stanowiących dodatkowy element dekoracyjny oraz spełniających normy ergonomiczne, przewidziano zamówienie ław o różnych wymiarach: m.in.: 2050mm-813mm-756mm; 3000mm-813mm-756mm; 1400mm-813mm-495mm. Ławki kościelne, będące podstawowym wyposażeniem każdej świątyni, udekorują również wnętrze, zabezpieczą ściany od zabrudzeń i będą stanowić dodatkową izolację od chłodu murów.

Projekt zrealizowano dzięki darowiźnie pozyskanej z Fundacji ORLEN.

Historia parafii p.w. Ducha Świętego w Grzegorzewie rozpoczęła się w 1992 r. Msze święte najpierw były odprawiane w domu kultury, następnie w małej kaplicy domu parafialnego. O słuszności i potrzebie podjęcia decyzji o budowie nowego kościoła, świadczy fakt, iż ze względu na stały rozrój dzielnicy, wzrosła również liczba wiernych, w tym liczne grono Polaków zamieszkujące te strony Wilna i okolice podmiejskie, z których dojeżdża się do Grzegorzewa.

Budowę nowego kościoła rozpoczęto na początku października 2016 r. Autorami projektu są architekci: Kęstutis Pempė, Emilis Petkevičius i Eugenija Dedok. Gmach świątyni nie jest duży z zewnątrz, jednak wnętrze kościoła jest duże i jasne. W środku przewidziano sporo miejsca dla modlących się wiernych zarówno na parterze jak też na chórze – balkonie, znajdującym się na piętrze. Przed kościołem powstaje skwer i plac zabaw. Uroczysta konsekracja kościoła odbyła się 29 sierpnia 2020 r.

Świątynia powstała ze składek wiernych, ludzi dobrej oraz dzięki wsparciu finansowemu sponsorów m.in. działającej w Grzegorzewie spółki Grigeo Grigiškės, Parku Biznesu Gariūnai, Spółki ORLEN Lietuva i „Alanta”. Prace budowlane przebiegały sprawnie również dzięki ogromnemu zaangażowaniu parafian i ks. proboszcza Andrzeja Andrzejewskiego, pracującego w parafii od ponad dziewięciu lat. Obecnie budowa świątyni jest już ukończona, wciąż jednak brakuje istotnego elementu wyposażenia kościoła – ławek. Miejscowa wspólnota angażuje się w różnorodną działalność charytatywną. W ramach parafii działa „Stowarzyszenie osób niepełnosprawnych”, „Kącik zabaw”, „Kółko młodych malarzy”, schola młodzieżowa – „In unitate Spiritus Sancti”. Regularnie odbywają się spotkania tematyczne, imprezy patriotyczne, wieczory poezji, a od pięciu lat organizowane są również coroczne obozy letnie dla dzieci i młodzieży – „Wakacje z Bogiem”.

Od 23 lat w parafii w Grzegorzewie działają siostry eucharystki (Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii), które pomagają w posłudze duszpasterskiej przy parafii (przede wszystkim w katechezie), nauczają religii w polsko-rosyjskim i litewskim gimnazjum. Opiekują się ministrantami i organizują zajęcia pozalekcyjne, oraz prowadzą świetlicę dla dzieci i młodzieży.

Fot. Fundacja MOSTY