Pages Menu
Menu
Puchar Dobrej Energii

Puchar Dobrej Energii

Upalne sobotnie popołudnie 15 czerwca 2013 roku. Na stadionie Syrenka OSiR Wawer emocje sięgają zenitu. Dobiega końca druga połowa finałowego meczu piłkarskiego. Łukasz Gospodarczyk – absolutna gwiazda turnieju, kapitan drużyny SOW „Dom przy Rynku” - właśnie zdobył trzecią bramkę w finale, to jego ósme trafienie w turnieju.

Po kolejnym golu Gospodarczyka nikt nie ma wątpliwości. Warszawscy gimnazjaliści z SOW „Dom przy Rynku” przekonująco wygrywają turniej Młodzi z Energią. W finale odprawiają z kwitkiem 5:0 ambitnych gimnazjalistów z TPD Marysin. Za chwilę wzniosą do góry Puchar Dobrej Energii. Sędzia kończy spotkanie. Zawodnicy w błękitnych koszulkach zaczynają taniec w kręgu na środku boiska. Trwa eksplozja piłkarskich talentów, sportowej radości i euforii. Opiekunowie i wychowawcy nie kryją zadowolenia. Ich ekipa nie miała sobie równych. Szczęście, fala oklasków i gratulacje trwają bez końca. Młodzi zawodnicy mają powody do dumy. Ich kapitan, najlepszy strzelec i jego młodszy brat Andrzej Gospodarczyk – utalentowany bramkarz, który tylko raz w trakcie turnieju wyjmował piłkę z siatki, zostają uznani za najlepszych zawodników w turnieju gimnazjalistów. Trzecie miejsce na podium zasłużenie zajmuje drużyna z Domu Dziecka Łukowska. Poza podium Dom Dziecka w Kowalewie, Dom Dziecka w Folbogach i Dom Dziecka w Julinie. Wygrali najlepsi, ale tego dnia każdy mógł poczuć się sportowym zwycięzcą, o czym świadczyła nieprawdopodobna dawka dramatyzmu, zwrotów akcji, sportowego entuzjazmu i waleczności wśród uczestników finałów.

Kilkadziesiąt minut wcześniej zakończyły się rozgrywki o Puchar Dobrej Energii w kategorii szkół podstawowych.
Sport bywa zaskakujący, a losy zwycięstwa często ważą się do ostatnich sekund spotkania.
Tak właśnie było w finałach rozgrywek dla szkół podstawowych. Po dramatycznym meczu zakończonym remisem 1:1, w rzutach karnych niezwykle zdeterminowani młodzi zawodnicy z miejscowego TPD Marysin pokonali rewelację i faworyta turnieju – zespół z Domu Dziecka w Równem. Trzecie miejsce przypadło w udziale drużynie z Julina, czwarte zajęła ekipa z Kowalewa. Na dalszych miejscach sklasyfikowano reprezentację Fundacji MOSTY i młodych zawodników gościnnie biorących udział w turnieju. Warto podkreślić, że w składach niektórych zespołów zakwalifikowanych do turnieju Młodzi z Energią występowały również młode zawodniczki, szybko zdobywając sympatię kibiców.

To był niezapomniany dzień

W trakcie pierwszej edycji turnieju piłki nożnej Młodzi z Energią zorganizowanego przez Fundację MOSTY dla dzieci i młodzieży z domów dziecka, ośrodków wychowawczych i ubogich rodzin, wzięło udział niemal 150 uczestników z 14 ekip sportowych. Wszyscy uczestnicy za udział w zawodach zostali obdarowani koszulkami piłkarskimi z logo fundacji oraz piłkami dla każdej drużyny. Najlepsze zespoły wywalczyły nagrody rzeczowe: profesjonalne stroje piłkarskie, dresy, piłki, ochraniacze czy getry oraz indywidualne nagrody i piłki z podpisami legend futbolu. Prezenty i okolicznościowe upominki, w tym piłki i koszulki ufundowane przez organizatorów, trafiały także w ręce najmłodszych kibiców, dzieci z okolicznych osiedli i dzieci towarzyszących drużynom z domów dziecka.
Organizatorzy podkreślali, że ideą przewodnią turnieju jest wspieranie współpracy lokalnej i sportowa aktywizacja młodzieży. Zgodnie z regulaminem turnieju Młodzi z Energią, w każdej drużynie mogli wystąpić koledzy ze szkolnej ławy i „trzepaka”. W myśli inspiracji do aktywizacji dzieci i młodzieży, w turnieju było miejsce dla każdego, kto chciał sprawdzić się na boisku, odkryć piłkarski talent i powalczyć o Puchar Dobrej Energii.

Oprawę artystyczną turnieju zapewniły zespoły muzyczne Kwantz Pantz oraz Wiewiórka na Drzewie. Liczne atrakcje dla najmłodszych uzupełniała tzw. „ścianka”, na której każdy uczestnik turnieju oraz kibice, mogli spróbować sił, oczywiście pod okiem profesjonalnych instruktorów. Najlepsi wspinacze zaliczyli po kilkanaście wejść! Niektórzy dosłownie wdrapywali się biegiem na ścianę i efektownie opuszczali się w dół na linach.

Głównym punktem dnia była wizyta legend futbolu, m.in. wybitnego reprezentanta Polski Tomasza Kłosa oraz Marka Jakubczyka, którzy przywieźli koszulki reprezentacji Polski z autografami piłkarzy, stroje bramkarskie, piłki z podpisami legend futbolu. Goście specjalni Fundacji MOSTY wzięli udział w ceremoniach dekoracji zwycięzców oraz podpisywali koszulki i piłki dla uczestników turnieju.

Każdy miał swoje pięć minut

Organizatorzy i wolontariusze Fundacji MOSTY zadbali o najmniejsze szczegóły. Turniej przygotowywany był od kwietnia. Koordynatorzy projektu starali się dotrzeć do jak najszerszej grupy dzieci z terenu północnego Mazowsza. W założeniach projektu Młodzi z Energią za cel obrano działanie na rzecz społeczności lokalnych i szczególnie wspieranie najmłodszych. W ramach projektu organizowano spotkania pilotażowe, treningi i zachęcano do udziału w finałowym turnieju. Trzeba przyznać, że udało się to zrealizować ze sporym sukcesem. Turniej obfitował we wszystko to, co najpiękniejsze w sporcie. Były łzy porażki, rozczarowanie po straconym golu, nerwy opiekunów grup o dalsze losy drużyny w turnieju, szał radości po przejściu do następnej rundy czy determinacja, zaangażowanie, ambicje i poświęcenie uczestników na rzecz całej drużyny. Ale największe wrażenie robiły wypieki na twarzach dzieci, mówiące więcej niż wszystkie słowa komentatora.

Napięcie narastało od rana. Na początku losowanie miejsc w grupach. W tłumie zawodników zgromadzonych przy boisku słychać było pytania – Trenerze, czy zagram? Kto w ataku? W końcu pierwszy gwizdek sędziego i początek sportowej rywalizacji. Kolejne drużyny ruszają do walki. Padają gole, wszyscy grają na maksimum. Nikt nie poddaje się bez walki. Młodzi piłkarze grają z poświeceniem. Ratownicy medyczni nie narzekają na brak zajęcia, bo z nadmiaru ambicji zdarzały się drobne urazy. Wolontariusze fundacji roznoszą kolejne butelki z wodą. Sportowa walka trwa. Boisko szybko weryfikuje umiejętności zawodników. Wśród uczestników i publiczności słychać pierwsze uwagi: „Ta ekipa jest mocna”, „Tamci grają świetnie, oby tylko nie trafić na nich na drodze do finału”. Na trybunach padają pierwsze typy i przewidywania. Lista faworytów zapełnia się wraz z kolejnymi meczami.
Przed zakończeniem rundy rozgrywek grupowych wiadomo było kto miał tego dnia największe szanse na zdobycie Pucharu Dobrej Energii. Po przerwie na koncerty muzyczne i posiłek z grilla przychodzi czas na weryfikację sportowych marzeń. Ktoś musi odpaść, ktoś zagra dalej. Piłka wielokrotnie ląduje w siatce. Gwar publiczności przeplata się z dopingiem i muzyką z pobliskiej estrady. Mecze wygrywają lepsi, rywalizacja jest naprawdę „na całego”.

Gramy dalej! 

Widowisko kończy efektowny pokaz umiejętności piłkarskich Łukasza Gospodarczyka.
- Ten chłopak to objawienie. To ogromny talent. Będziemy mu się szczególnie przyglądać. Planujemy wspierać wszystkich partnerów naszego projektu i najlepszych zawodników – podkreśla Ryszard Zajączkowski, koordynator projektu Młodzi z Energią, kierownik turnieju i członek zarządu Fundacji MOSTY, który organizował przed finałowym turniejem treningi piłkarskie i przyglądał się uczestnikom. Słowa Ryszarda Zajączkowskiego, licencjonowanego trenera piłki nożnej, w pełni popierają sędziowie. Potwierdziła to również owacja zgotowana braciom Gospodarczyk w trakcie wręczania nagród indywidualnych dla najlepszych zawodników. Ta długa burza oklasków była jak najbardziej zasłużona. W gronie zawodników z podstawówek falę braw odebrał też utalentowany Szymon Kowalski z drużyny z Równego.

– Dla nas wszyscy jesteście najlepsi i cieszymy się, że udało się zorganizować ten turniej. Obiecujemy, że spotkamy się jeszcze nie jeden raz i oby w jak najszerszym gronie. Dziękuję wszystkim za pomoc w organizacji turnieju – mówiła Małgorzata Falkowska- Rączka, prezes zarządu Fundacji MOSTY.

- Dobrze, że przy tym projekcie zgromadziło się wielu ludzi dobrej woli, chętnych do bezinteresownej pracy na rzecz młodzieży. Efekty ich zaangażowania przekraczają oczekiwania. Wszyscy czekamy na kolejne edycje turnieju – mówią nam siostry Karolina i Anna Kowalczyk, które od rana kibicowały wszystkim drużynom i wspierały najmłodszych.
– Przecież najważniejsze jest to, że  te wszystkie dzieci z podstawówki i ta niesamowicie waleczna, ambitna i fajna młodzież gimnazjalna, tak naprawdę wszyscy uczestnicy rozgrywek mogli po prostu poczuć, że to jest ich dzień – dodaje Monika Dmitrowicz, od rana uwijająca się przy balonikach i gadżetach dla dzieci.
– Świetnie wyglądają, kiedy unoszą do góry te puchary i czują że naprawdę coś wielkiego im się udało. Ten sukces tak bardzo jest im potrzebny. Chłopcom to się po prostu należy. Dotychczas zajmowali w turniejach dalsze miejsca. Dostawali nagrody pocieszenia, ale nie czuli się zwycięzcami. Tu przyjechali niezwykle umotywowani i nastawieni na walkę do ostatniego gwizdka. Jestem z nich dziś ogromnie dumny. To ich święto – mówi Zbigniew Gibki, dyrektor zwycięskiej drużyny gimnazjalistów z SOW „Dom przy Rynku”.
- To fajna sprawa, że młodzież gra w piłkę i że są organizowane takie turnieje dla młodzieży. To dużo szczęścia i frajdy daje – dorzuca inny wychowawca.
- Oby wcześniej niż za rok była okazja do sportowego rewanżu – słychać zapowiedzi w grupce zawodników odbierających nagrody za 2 i 3 miejsca. – Drugi raz zagramy jeszcze lepiej! – obiecują młodzi chłopcy.
-  Gramy dalej! – podsumował imprezę Piotr Pomian Kruszyński – gitarzysta zespołu Kwantz Pantz.

Organizatorzy zapowiadają kontynuację projektu Młodzi z Energią.
- Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w naszych kolejnych działaniach. Serdecznie dziękujemy dyrekcji i pracownikom OSiR Wawer za pomoc w organizacji projektu. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Ci młodzi ludzie są tego warci – podsumowuje prezes zarządu Fundacji MOSTY.

* * *
Po zakończeniu turnieju Młodzi z Energią zarząd Fundacji MOSTY podjął decyzję o przekazaniu pamiątkowych koszulek, piłek i strojów sportowych dla drużyn z domów dziecka i ośrodków wychowawczych, które były zaproszone na turniej, ale z rozmaitych powodów nie mogły wziąć udziału w zawodach 15 czerwca 2013 roku.

W ramach działań poturniejowych sprzęt sportowy już trafił, między innymi, na ręce dyrekcji MOS Jędruś z Józefowa. Drużyna z Jędrusia miała wziąć udział w pierwszej edycji turnieju Młodzi z Energią w grupie szkół podstawowych. Dzieci z Jędrusia przygotowywały się do sportowej rywalizacji i były zapisane na listę startową turnieju. Niestety w ostatniej chwili ich udział okazał się niemożliwy z przyczyn nie leżących po stronie organizatorów turnieju. Niemniej, zarząd Fundacji MOSTY pamięta o wszystkich zaproszonych i ma nadzieję, że drużyny z Jędrusia staną do rywalizacji w kolejnej edycji projektu Młodzi z Energią.
W ramach poturniejowych działań Fundacji MOSTY i współpracy z Fundacją Przyjaciół Wilna i Grodna – Serce Dzieciom, zostanie również obdarowana drużyna piłkarska dzieci z polskiej grupy z domu dziecka w Wilnie przy V. Grybo gatve.

Fot. Fundacja MOSTY

Tekst w skróconej wersji został opublikowany w Kurierze Wawerskim.