Pages Menu
Menu

Projekty

Odsłonięcie pomnika Adama Mickiewicza w Zbarażu

W sobotę 29 sierpnia 2015 roku miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika Adama Mickiewicza w Zbarażu.

W ceremonii wzięli udział: Pan Henryk Litwin Ambasador RP na Ukrainie, Pani Beata Brzywczy Konsul Generalny RP w Łucku, Pan Stepan Barna Gubernator Obwodu Tarnopolskiego, przedstawiciele władz lokalnych oraz liczni goście z Polski i z okolic Tarnopola. Uroczystości w Zbarażu były połączone z konferencją na zbaraskim zamku poświęconą ochronie zabytków i współpracy polsko-ukraińskiej w zakresie dziedzictwa kulturowego i historycznego. Było to drugie w ciągu 12 miesięcy tego typu spotkanie intelektualistów polskich i ukraińskich na zbaraskim zamku.

Czytaj więcej >>>

 

 

Remont dzwonnicy w Pomorzanach

Po udanej konserwacji pomnika w Hodowie przeprowadzonej latem 2014 roku i wspaniałej uroczystości 320. rocznicy bitwy pod Hodowem z 1694 roku, połączonej z odsłonięciem wyremontowanego pomnika i konferencją naukową na zamku w Zbarażu, przychodzi czas renowacji kolejnych zabytków związanych z czasami świetności I Rzeczypospolitej.

W czasie uroczystości w Pomorzanach związanych z obchodami 320. rocznicy bitwy pod Hodowem goście z Polski i Ukrainy mieli okazję posłuchać dźwięku zabytkowego dzwonu z końcówki XVII wieku. Unikalny dzwon przetrwał czasy I i II wojny światowej oraz długie lata sowieckiej dominacji. Jest najcenniejszym i jednocześnie najbardziej symbolicznym elementem dzwonnicy przy kościele w Pomorzanach.

Czytaj więcej >>>

 

Odsłaniamy pomnik w Hodowie

Nic tak nie ciekawi miłośników wojskowości XVII wieku, jak odkrywanie miejsc związanych z najważniejszymi potyczkami polskiej husarii i pancernych. Wiele z tych miejsc znajduje się dziś poza granicami Polski. Tym bardziej zagubiony w kresowym krajobrazie Hodów należy dołączać do listy historycznych miejsc, w których powinno się być przynajmniej raz w życiu.

Bitwa pod Hodowem, o której wciąż wiadomo niewiele, stanowi ważny punkt na mapie polskiej historii. Jeszcze w międzywojniu żyła pamięć o tym niezwykłym wydarzeniu, przerwały ją jednak wydarzenia związane z następstwami II wojny światowej.

Hodów to dziś w zasadzie zupełnie nieznane miejsce, którego nie możemy dłużej oznaczać białą plamą. Choć wydaje się, że jest to prawdziwy koniec świata, to przede wszystkim ze względu na to, co wydarzyło się pod Hodowem w 1694 roku, musimy przywrócić pamięć o tym miejscu i o bitwie, która powinna rozpalać wyobraźnię nie tylko miłośników historii.

Czytaj więcej >>>